Sıkça Sorulan Sorular

1.Platform hakkında

ortak uygulaması ne işe yarar?
ortak ile birikimlerini kripto paralarda veya kripto para piyasasındaki en başarılı yatırımcılarda değerlendirebilirsin. 
ortak uygulamasını kim kurdu?
BluTV'nin kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ ve Anıl Mertol tarafından 2022 Nisan ayında kuruldu ve 2023 yılında ilk kullanıcıları ile buluştu.
ortak lisanslı bir kuruluş mu?
Kripto piyasaları Türkiye’de lisansa tabi değiller fakat düzenleyici ve denetleyici kurumların mevzuat çalışmaları devam ediyor. ortak: müşteri tanımı, suç gelirlerinin aklanması, kimlik bilgilerinin doğrulanması konusunda tabi olduğu MASAK’ın 5549 sayılına kanununa ve Mayıs 2021 tarihli rehberine uyumlu işlem yapmaktadır.

2.Kayıt ol

ortak'a nasıl kayıt olurum?
ortak'a telefon numaranı girip, parola oluşturarak kayıt olabilirsin.
ortak'a kayıt olmak için bir ücret ödememe gerek var mı?
Hayır, ortak'a kayıt olmak için herhangi bir ücret ödemene gerek yok.
Uygulamayı kullanmak için yatırım bilgisine sahip olmam gerekiyor mu?
Basit ara yüzümüz ve güncel piyasa bilgilerimiz ile kripto varlıklara kolayca yatırım yapabilir ya da en başarılı yatırımcıların stratejilerine ortak olarak oturduğun yerden birikimlerini değerlendirebilirsin.
Profil bilgilerimi değiştirebilir miyim?
Kayıt olduktan sonra sadece kullanıcı adını değiştirebilirsin.
Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor?
ortak bir kripto yatırım uygulaması olarak MASAK’a tabidir. MASAK’ın 5549 sayılı kanunu, müşteri destek ve operasyonel süreçlerde kullanıcı kimliğini kullanımı nedeniyle kimliğini doğrulaman gerekiyor.

3.Para yatır-çek

Hesabıma nasıl para yatırırım?
Cüzdan sayfandaki “yatır” butonuna tıklayarak kendi adına ait banka hesaplarından yine kendi adına ait olan ortak hesabına para yatırma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsin. 100.000 TL’ye kadar olan işlemlerin 7/24 gerçekleşir, daha yüksek tutarlı işlemlerin için bankacılık çalışma saatlerini kullanabilirsin.
Hesabımdan nasıl para çekerim?
Cüzdan sayfandaki “çek” butonuna tıklayarak, kendi adına ait olan banka hesaplarına para çekme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsin. 100.000 TL’ye kadar olan işlemlerin 7/24 gerçekleşir, daha yüksek tutarlı işlemlerin için bankacılık çalışma saatlerini kullanabilirsin.
Para yatırma/çekme limiti var mı?
ortak'ta günlük para yatırma limiti bulunmamaktadır. Para çekme limiti ise 500.000 TL'dir. ortak'ta günlük 500.000 TL’ye karşılık gelecek şekilde Türk Lirası veya kripto para çekme işlemlerini gerçekleştirebilirsin. 
ortak'ın anlaşmalı bankaları hangileridir?
ortak'ın Akbank, DenizBank, Halkbank, İşbank, TEB ve Vakıfbank ile anlaşması vardır. Herhangi bir bankadaki TL hesabından bu bankalardaki hesaplarımıza para yatırabilirsin.
Para yatırma/çekme sürecimde karşılaştığım bir sorun olursa nereye ulaşmalıyım?
ortak müşteri destek hattı 0850 242 02 42 nolu numaraya Whatsapp üzerinden ulaşarak para yatırma/çekme işlemlerin için 7/24 destek alabilirsin.
Hangi saatler arasında para yatırıp/çekebilirim?
ortak'ta anlaşmalı bankalarımız ve diğer bankalar ile 100.000 TL’ye kadar 7/24 işlemlerini yapabilirsin.

4.Güvenlik

Kripto varlıklarım nerede saklanıyor?
Dünyanın önde gelen siber güvenlik kuruluşlarından sertifikalı Fireblocks teknolojisi ile koruduğumuz cüzdanlarımızda saklanıyor. Tüm kriptolarınız sizin adınıza hazinemizde birebir tutuluyor.
Hesabımdaki bilgiler güvende mi?
Evet. Banka seviyesindeki güvenlik sistemimiz ile kimlik ve cüzdan bilgilerin kimse ile paylaşılmaz, ortak'ta güvenle korunur.

5.Yatırım yap

Başka uygulamalardan kripto transferi gerçekleştirebilir miyim?
Evet. Bitcoin, Ethereum ve Binance Smartchain ağları üzerinden BTC, ETH, BUSD, USDC ve USDT transfer edebilirsin.
Kripto varlıklara nasıl ortak olurum?
Hesabına para yatırdıktan sonra istediğin kripto varlığın sayfasındaki "Al" butonu ile istediğin tutarı ya da adeti seçerek kripto varlıklara ortak olabilirsin.
İşlemlerimi nasıl takip edebilirim?
Yaptığın işlemleri, cüzdan sayfasındaki saat ikonuna tıklayarak takip edebilirsin.
Hangi kripto varlıklar ile işlem yapabilirim?
ortak'ta 160+ kripto parayla ister Türk Lirası ister Tether ile işlem yapabilirsin.
Hangi emir tiplerini kullanabilirim?
Alış ve satış işlemlerinde Piyasa, Limit ve Stop emir tiplerini kullanabilirsin.

6.En iyilere yatırım yap

Bir yatırımcıya nasıl ortak olurum?
Hesabına para yatırdıktan sonra istediğin yatırımcının profilindeki "Yatırım Yap" butonu ile, istediğin tutarı seçerek yatırımcılara ortak olabilirsin.
Birden fazla yatırımcıya ortak olabilir miyim?
Evet. İstediğin kadar yatırımcıya ortak olabilirsin.
Yatırımcıya yatırdığım miktarı arttırıp azaltabilir miyim?
Evet. Ortak olduğun yatırımcıya yatırdığın miktarı dilediğin kadar arttırabilirsin. Şimdilik yatırımcıya yatırdığın miktarı azaltmak için yatırımcıdan paranı çekip, tekrardan istediğin miktarda yatırım yapmanı rica edeceğim. En kısa zaman da yatırım miktarını kolayca azaltabilmeni sağlayacağız.
Yatırım yaptığım tutarı yatırımcı alıp giderse ne olacak?
Yatırımcının paranı alıp gitmesi söz konusu değil. Yatırımcıya yatırım yaptığın tutar her zaman senin cüzdanında kalıyor, sistem sadece otomatik olarak yatırımcının yaptığı işlemleri yatırdığın tutar üzerinden senin için gerçekleştiriyor.

Ortak olduğun yatırımcı profilini yayınlamayı bıraktığında, istersen yatırımcı tarafından yönetilen tüm kripto varlıkların satışını gerçekleştirebilirsin ya da yatırdığın tutar ile yatırımcının aldığı kripto varlıkları olduğu gibi cüzdanına aktarabilirsin.
Yatırımımı dilediğim anda çekebilir miyim?
Evet. Yatırımcıdan istediğin anda yatırımını çekebilirsin.
Yatırımcı kazancımdan komisyon alacak mı?
Yanlızca yatırımını kazançlı bir şekilde sonlandırarak ortak olduğun yatırımcıdan kar elde ettiğin durumda, kazancının %10'u yatırımcıya aktarılır. Her ay sonunda profili açık olan yatırımcılarımız, ortak'larına kazandırdıkları karın %10'u, yönettikleri varlıkların yıllık %2.4’ü ile ödüllendirilirler. Böylece senin paranı en az senin kadar iyi yönetirler. Yıllık yönetim ücreti ortak tarafından karşılanır.
Bir yatırımcıyla ortaklığımı nasıl sonlandırırım?
Ortak olduğun yatırımcının profilindeki "Yatırımını Çek" butonu ile yatırımcıyla ortaklığını kolayca sonlandırabilirsin.
Minimum kaç TL ile yatırımcıya ortak olabilirim?
Yatırımcının tüm işlemlerini gerçekleştirebilmen için minimum 2.000 TL, eğer yatırımcının 20'den fazla yatırımı varsa, minimum 10.000 TL ile yatırım yapmanı tavsiye ederiz..
Ortak olduğum yatırımcı profilini yayından kaldırırsa ne olacak?
Ortak olduğun yatırımcı profilini yayınlamayı bıraktığında, istersen yatırımcı tarafından yönetilen tüm kripto varlıkların satışını gerçekleştirebilir ya da yatırdığın tutar ile yatırımcının aldığı kripto varlıkları olduğu gibi cüzdanına aktarabilirsin.
Ortak olduğum yatırımcının işlemlerini takip edebilir miyim?
Evet. Ortak olduğun yatırımcının işlemlerini yatırımcının profilindeki son işlemler bölümünden takip edebilirsin.

7.Profilini yayınla

Nasıl profilimi yayınlayabilirim?
Güncel cüzdan bakiyen 1000 TL ve üzeriyse profilindeki "Profilimi Yayınla" butonu ile sen de profilini yayınlayarak insanların sana ortak olmasını sağlayıp lider tablosunda yerini alabilirsin.
Kar payı ve yönetim ücretine nasıl hak kazanırım?
Tüm profili açık yatırımcılarımız, diğer kullanıcılardan yatırım aldıklarında %10 kâr payı ve yıllık %2,4 yönetim ücreti almaya adaydırlar. Ödemeler ay başlarında, profili açık olan yatırımcılarımıza yapılır.  Kâr payı, ay içerisinde karda kapanan ortaklıklara sağlanan getiriler üzerinden %10 alarak hesaplanır. Yatırımcının profilini kapattığı için pasife düşen ortaklıklar kar payı ödemesine dahil edilmez.  Yıllık %2,4'lük yönetim ücreti, yönetilen varlık tutarının ay boyunca oluşan ortalamasının %0,2 ile çarpılması ile hesaplanır.

*Likide olan yatırımcılarımız, likide oldukları ay için aylık kâr payı ve yönetim ücreti hak edişlerini kaybederler.
Profilimi yayınladığımda var olan yatırımlarıma ne olacak?
Profilini yayınladığında var olan yatırımlarına hiçbir şey olmaz, portföyün olduğu gibi kalmaya devam eder.
Bana yapılan yatırımları nasıl görüntüleyebilirim?
Profil sayfanda yönetilen varlıklar altında görebilirsin.

8.Lider tablosu

Lider tablosunda nasıl yerimi alırım?
Profilini yayınlayıp yatırım yapmaya başla. En başarılı 100 yatırımcı arasına girdiğinde Lider Tablosu’nda yerini alabilirsin.
Profilimi yayınlamadan lider tablosunda yerimi alabilir miyim?
Profilini yayınlamadan lider tablosunda görüntülemezsin.
Lider tablolarında sıralamalar neye göre belirleniyor?
Lider tablosundaki sıralamalar yatırımcıların günlük, haftalık, aylık ve yatırımcının profilini yayınladığı günden günümüze kadar elde ettiği getiriler ile belirlenir.
Yatırımcı listeleri neye göre sıralanıyor?
Popülerler listesi yatırımcıların ortak sayısına, günün kazandıranları listesi yatırımcıların günlük getirilerine, haftanın kazandıranları listesi yatırımcıların haftalık getirilerine göre sıralanır.
Popülerler listesi neye göre belirleniyor?
Popülerler listesi yatırımcıları en fazla ortak'ı olandan en aza doğru sıralanır.
Nasıl profilimi yayınlayabilirim?
Güncel cüzdan bakiyen 1000 TL ve üzeriyse profilindeki "Profilimi Yayınla" butonu ile sen de profilini yayınlayarak insanların sana ortak olmasını sağlayıp lider tablosunda yerini alabilirsin.

9.Ücretler

ortak'a kayıt olmak için bir ücret ödememe gerek var mı?
Hayır, ortak'a kayıt olmak için herhangi bir ücret ödemene gerek yok.
Uygulamanın herhangi bir aylık üyelik ücreti var mı?
Hayır. ortak'ın herhangi bir aylık üyelik ücreti yok.
İşlem ücreti nedir?
İşlem ücreti, yaptığın işlem hacmi üzerinden 0,0015'dir (binde bir buçuk). ortak’ta düşük hacimli kullanıcılar daha yüksek komisyonlar ödemezler.
Ek limit kullanım ücreti nedir?
Her gün sonunda short pozisyonlarına 0,0005 (on binde beş) oranında işletim ücreti uygulanır.